EthMBus-5M SECURE
Komunikačný prevodník Ethernet na M-Bus
Ethernetový prevodník so zabezpečenou komunikáciou
Je určený na vzdialenú zabezpečenú komunikáciu s M-Bus meračmi prostredníctvom počítačovej siete Ethernet v automatizácii budov, rodinných domov a podobne.
Prevodník funguje len ako transparentná brána pre prenos M-Bus správ pomocou Ethernetových protokolov TCP alebo UDP. Tieto protokoly môžu byť zabezpečené šifrovaním pre dosiahnutie dôvernosti a integrity údajov. Údaje z meračov teda nie sú viditeľné a nemôže dôjsť k ich zmene, manipulácii pri prenose cez sieť Ethernet. Údaje z meračov sú dostupné len vyčítaním cez M-Bus protokol.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 5 M-Bus slave zariadení.
Najčastejšie používané sú merače spotreby tepla, vody, plynu a elektrickej energie. - Prepäťová ochrana zaručujúca štandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah napájacieho napätia DC 8,5-40V a AC 8,5-28V.
- Ochrana proti prepätiu.
- LED indikácia napájania.
Ethernet
- TCP, UDP,TCP/AES, UDP/AES, SSH, SSL/TLS protokoly a SW virtuálneho COM portu.
- 10/100BASE-TX ethernet port, konektor RJ45.
Bezpečnosť
- SSLv3 a SSHv2 v režime klient a server, nastaviteľný počet bitov certifikátu
- Šifrovanie AES, 3DES and RC4
- Autentifikácia SHA-1, MD5, uživateľský prístupový zoznam
- Podporuje protokol TLS len do verzie TLS v1.2
Mechanická konštrukcia
- Plastová krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Hlavné software-ové vlastnosti

Režim transparentnej brány:
- TCP/IP spojenie režim server.
- TCP/IP spojenie režim client – možnosť viacerých spojení naraz, alebo ich záloha.
- UDP spojenie v režime jeden klient, niekoľko klientov.

Software-ové funkcie
- Konfigurácia prevodníka cez HTTP/HTTPS webové rozhranie, alebo nahraním XML súboru.
- TCP a UDP komunikácia v režime server aj klient, možnosť šifrovania a autentifikácie.
Hlavné odlišné vlastnosti voči prevodníku EthMBus-5M SMART
- Žiadne SMART funkcie pre samostatné vyčítanie, spracovanie a poskytovanie M-Bus údajov.
- Vyššia spotreba napájania.
- Podpora viacerých spojení v režime TCP/IP client.
- HTTPS zabezpečená konfigurácia cez webové rozhranie
- Možnosť šifrovaného a zabezpečeného prenosu M-Bus dát
- Neposkytuje Telnet rozhranie pre konfiguráciu.
- Neposkytuje Logovanie Ethernetovej aktivity a chybových stavov.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami.
Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test. - EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie Ethernet | |
|---|---|
| Komunikačné rozhranie | 10BASE-T, alebo 100BASE-TX (auto-sensing) |
| Komunikačné protokoly | ARP, UDP, TCP, ICMP, AutoIP, DHCP, HTTP, HTTPS, BOOTP, SMTP, SSHv2, SSLv3, TLS1.0-1.2 |
| Konektor | RJ45 |
| Kompatibilita | Ethernet: Version 2.0/IEEE 802.3 |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 5 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 7,5mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, od Ethernetu > 1kV |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie (DC) | 8,5V až 40V |
| Striedavé napájanie (AC ∿) | 8,5V až 28V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka pri týchto napätiach sa neodporúča | |
| Min. napájanie | 8V DC, 8V AC ∿ |
| Max. napájanie | 43V DC, 30V AC ∿ |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| Spotreba | 1,6W až 2,5W. Závisí od zaťaženia M-Bus linky a komunikácie. |
| Maximálna spotreba pri skrate na M-Bus linke je 2,9W. | |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – modrá | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Overload/Short – červená | indikácia preťaženia M-Bus linky – LED bliká (kľudový prúd > 7,5mA) |
| indikácia skratu na M-Bus linke – LED svieti (R linky < 500Ω) | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | 0°C až 45°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | plastová krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 56,5 x 17,5 x 97,5mm |
| Krytie | IP20 |
| Hmotnosť | 52g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bolo testovaná podľa nasledujúcich noriem pre obytné prostredie v akreditovanom laboratóriu.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55022 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class B |
| EN 55022 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class B |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 0,5 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 2 kV / ± 1 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 3 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka dosahuje najvyššiu triedu odolnosti voči prepätiu podľa normy EN 61000-4-5. Tento spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Príručka sieťových spojení pre SECURE prevodníky
Lantronix utilities
SW application from Lantronix for advanced configuration of the converters
SW application for creating a virtual COM port from Lantronix
SW application for creating a virtual COM port from Lantronix
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom siete Ethernet.
LED indikácia
| Indikačné LED diódy | Farba | |
|---|---|---|
| Power | Indikácia pripojeného napájacieho napätia. | modrá |
| Transmit | Indikácia vysielania dát na M-Bus linke. | zelená |
| Receive | Indikácia príjmu dát na M-Bus linke. | žltá |
| Overload/Short | Indikácia preťaženia alebo skratu na M-Bus linke. | červená |
| – indikácia preťaženia M-Bus linky – LED bliká (kľudový prúd > 7,5mA) | ||
| – indikácia skratu na M-Bus linke – LED svieti (R linky < 500Ω) | ||
Konektory časť M-Bus
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | vstavaný |
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | vstavaný |
| ∿ | Pól napájacieho napätia. | |
| ∿ | Pól napájacieho napätia. | |
| ⏚ | Uzemnenie. | |
Konektory časť Ethernetu
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| Ethernet RJ45 | Konektor pre pripojenie Ethernetového kábla. | RJ45 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Link | Stav pripojenia do ethernetovej siete. LED dióda nesvieti v prípade nedostupného pripojenia, svieti ak je pripojenie aktívne. | zelená |
| Rx/Tx | Komunikačná aktivita. LED dióda zasvieti len pri sieťovej komunikácii. | žltá |








