EthMBus-5M SECURE
Komunikačný prevodník Ethernet na M-Bus
Ethernetový prevodník so zabezpečenou komunikáciou
Je určený na vzdialenú zabezpečenú komunikáciu s M-Bus meračmi prostredníctvom počítačovej siete Ethernet v automatizácii budov, rodinných domov a podobne.
Prevodník funguje len ako transparentná brána pre prenos M-Bus správ pomocou Ethernetových protokolov TCP alebo UDP. Tieto protokoly môžu byť zabezpečené šifrovaním pre dosiahnutie dôvernosti a integrity údajov. Údaje z meračov teda nie sú viditeľné a nemôže dôjsť k ich zmene, manipulácii pri prenose cez sieť Ethernet. Údaje z meračov sú dostupné len vyčítaním cez M-Bus protokol.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 5 M-Bus slave zariadení.
Najčastejšie používané sú merače spotreby tepla, vody, plynu a elektrickej energie. - Prepäťová ochrana zaručujúca štandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah napájacieho napätia DC 8,5-40V a AC 8,5-28V.
- Ochrana proti prepätiu.
- LED indikácia napájania.
Ethernet
- TCP, UDP,TCP/AES, UDP/AES, SSH, SSL/TLS protokoly a SW virtuálneho COM portu.
- 10/100BASE-TX ethernet port, konektor RJ45.
Bezpečnosť
- SSLv3 a SSHv2 v režime klient a server, nastaviteľný počet bitov certifikátu
- Šifrovanie AES, 3DES and RC4
- Autentifikácia SHA-1, MD5, uživateľský prístupový zoznam
- Podporuje protokol TLS len do verzie TLS v1.2
Mechanická konštrukcia
- Plastová krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Hlavné software-ové vlastnosti

Režim transparentnej brány:
- TCP/IP spojenie režim server.
- TCP/IP spojenie režim client – možnosť viacerých spojení naraz, alebo ich záloha.
- UDP spojenie v režime jeden klient, niekoľko klientov.

Software-ové funkcie
- Konfigurácia prevodníka cez HTTP/HTTPS webové rozhranie, alebo nahraním XML súboru.
- TCP a UDP komunikácia v režime server aj klient, možnosť šifrovania a autentifikácie.
Hlavné odlišné vlastnosti voči prevodníku EthMBus-5M SMART
- Žiadne SMART funkcie pre samostatné vyčítanie, spracovanie a poskytovanie M-Bus údajov.
- Vyššia spotreba napájania.
- Podpora viacerých spojení v režime TCP/IP client.
- HTTPS zabezpečená konfigurácia cez webové rozhranie
- Možnosť šifrovaného a zabezpečeného prenosu M-Bus dát
- Neposkytuje Telnet rozhranie pre konfiguráciu.
- Neposkytuje Logovanie Ethernetovej aktivity a chybových stavov.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami.
Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test. - EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie Ethernet | |
|---|---|
| Komunikačné rozhranie | 10BASE-T, alebo 100BASE-TX (auto-sensing) |
| Komunikačné protokoly | ARP, UDP, TCP, ICMP, AutoIP, DHCP, HTTP, HTTPS, BOOTP, SMTP, SSHv2, SSLv3, TLS1.0-1.2 |
| Konektor | RJ45 |
| Kompatibilita | Ethernet: Version 2.0/IEEE 802.3 |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 5 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 7,5mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, od Ethernetu > 1kV |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie (DC) | 8,5V až 40V |
| Striedavé napájanie (AC ∿) | 8,5V až 28V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka pri týchto napätiach sa neodporúča | |
| Min. napájanie | 8V DC, 8V AC ∿ |
| Max. napájanie | 43V DC, 30V AC ∿ |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| Spotreba | 1,6W až 2,5W. Závisí od zaťaženia M-Bus linky a komunikácie. |
| Maximálna spotreba pri skrate na M-Bus linke je 2,9W. | |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – modrá | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Overload/Short – červená | indikácia preťaženia M-Bus linky – LED bliká (kľudový prúd > 7,5mA) |
| indikácia skratu na M-Bus linke – LED svieti (R linky < 500Ω) | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | 0°C až 45°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | plastová krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 56,5 x 17,5 x 97,5mm |
| Krytie | IP20 |
| Hmotnosť | 52g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bolo testovaná podľa nasledujúcich noriem pre obytné prostredie v akreditovanom laboratóriu.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55022 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class B |
| EN 55022 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class B |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 0,5 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 2 kV / ± 1 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 3 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka dosahuje najvyššiu triedu odolnosti voči prepätiu podľa normy EN 61000-4-5. Tento spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
Koncový zákazník
Cenník pre fyzické osoby a firmy, ktoré nenakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja.
Integrátor
Cenník pre firmy, ktoré nakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja svojim zákazníkom v rámci svojej výrobnej alebo dodávateľskej činnosti.
Cenník je dostupný len pre registrovaných obchodných partnerov.
Žiadosť o registráciu.
Leták
Návody
Príručka sieťových spojení pre SECURE prevodníky
Nástroje Lantronix
SW aplikácia od Lantronix-u pre rozšírenú konfiguráciu prevodníkov
SW aplikácia na vytvorenie virtuálneho COM portu od Lantronix-u
SW aplikácia na vytvorenie virtuálneho COM portu od Lantronix-u
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom siete Ethernet.
LED indikácia
| Indikačné LED diódy | Farba | |
|---|---|---|
| Power | Indikácia pripojeného napájacieho napätia. | modrá |
| Transmit | Indikácia vysielania dát na M-Bus linke. | zelená |
| Receive | Indikácia príjmu dát na M-Bus linke. | žltá |
| Overload/Short | Indikácia preťaženia alebo skratu na M-Bus linke. | červená |
| – indikácia preťaženia M-Bus linky – LED bliká (kľudový prúd > 7,5mA) | ||
| – indikácia skratu na M-Bus linke – LED svieti (R linky < 500Ω) | ||
Konektory časť M-Bus
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | vstavaný |
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | vstavaný |
| ∿ | Pól napájacieho napätia. | |
| ∿ | Pól napájacieho napätia. | |
| ⏚ | Uzemnenie. | |
Konektory časť Ethernetu
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| Ethernet RJ45 | Konektor pre pripojenie Ethernetového kábla. | RJ45 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Link | Stav pripojenia do ethernetovej siete. LED dióda nesvieti v prípade nedostupného pripojenia, svieti ak je pripojenie aktívne. | zelená |
| Rx/Tx | Komunikačná aktivita. LED dióda zasvieti len pri sieťovej komunikácii. | žltá |








