USBtoMBus-5K
Komunikačný prevodník USB na M-Bus
Použitie
Prevodník je z hľadiska kompaktnosti a jednoduchosti pripojenia k počítaču ideálnym nástrojom pre konfiguráciu M-Bus meračov v miestach nasadenia a ich kontroly.
Je možné ho použiť aj na trvalé vyčítavanie údajov z M-Bus zariadení prostredníctvom USB rozhrania pre aplikácie v priemysle, automatizácii budov. Najčastejšie používané M-Bus slave zariadenia sú merače spotreby tepla, vody a elektrickej energie.
Popis
Prevodník USBtoMBus-5K zabezpečuje pripojenie M-Bus linky k vyčítavacím zariadeniam pomocou rozhrania USB. Komunikácia prebieha rovnako ako na RS232 M-Bus prevodníku. Pri posielaní správ nedochádza k žiadnym zmenám obsahu správ. Rýchlosť komunikácie sa nastavuje v ovládačoch USB sériového portu. Maximálny počet pripojiteľných M-Bus slave zriadení je 5.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 5 M-Bus slave zariadení.
- Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
USB
- Galvanické oddelenie od M-Bus linky.
Mechanická konštrukcia
- Prevodník je v plastovej krabičke vyrobenej 3D tlačou technológiou SLS z prášku Nylon 12.
Balenie
- Prevodník je dodávaný v nadštandartnom balení v krabičke s rozmermi (š x v x h) 11,2cm x 8,6cm x 2,7cm.
- Súčasťou balenia je aj USB predlžovací kábel s dĺžkou 15cm.


Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami.
Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test. - Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie USB | |
|---|---|
| Ochrany | ochrana proti ESD ±15kV |
| Galvanické oddelenie | 1kV od M-Bus linky |
| Konektor | USB typ A |
| Spotreba | 0,25W až 1,1W. Závisí od zaťaženia M-Bus linky a komunikácie. Maximálna spotreba pri skrate na M-Bus linke je 1,5W. |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 5 SLAVE zariadenií, kľudový prúd max. 7,5mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | 1kV od USB |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 1,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – modrá | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Overload/Short – červená | indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká (kľudový prúd > 7,5mA), |
| indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 500Ω) | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | 0°C až 60°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | plastová krabička |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 14,4 x 22 x 73 mm, 14,4 x 22 x 76,1 mm s krytkou USB |
| Krytie | IP40 |
| Hmotnosť | 17g |
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Drivers for the Virtual Serial Port
Virtual serial port drivers for Windows, Linux and Mac OS X.
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami a pripojením k počítaču prostredníctvom USB rozhrania.
LED indikácia a konektory
| Indikačné LED diódy | Farba | |
|---|---|---|
| Power | Indikácia pripojeného napájacieho napätia. | modrá |
| Transmit | Indikácia vysielania dát na M-Bus linke. | zelená |
| Receive | Indikácia príjmu dát na M-Bus linke. | žltá |
| Overload/Short | Indikácia skratu a preťaženia M-Bus linky. | červená |
| – indikácia skratu na M-Bus linke (R linky | ||
| – indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká striedavo Overload/Short LED a Receive LED | ||
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | SH-02-3,81 |
| USB | Konektor pre pripojenie USB rozhrania. | USB typ A |







