RS485toMBus-5M
Komunikačný prevodník RS485 na M-Bus
Použitie
Vzdialené vyčítavanie údajov z M-Bus zariadení prostredníctvom sériovej komunikačnej linky RS485 v priemysle, automatizácii budov. Najčastejšie používané M-Bus slave zariadenia sú merače spotreby tepla, vody a elektrickej energie.
Popis
Prevodník RS485toMBus-5M zabezpečuje konverziu sériovej linky RS485 na rozhranie M-Bus. Pri konverzii nedochádza k žiadnym zmenám obsahu správ ani komunikačnej rýchlosti. Maximálny počet pripojiteľných M-Bus slave zriadení je päť.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 5 M-Bus slave zariadení.
- Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah napájacieho napätia. DC 7,5 – 40V a AC 7,5 – 28V.
- Ochrana proti prepätiu.
- LED indikácia napájania.
RS485
- Signály: A, B a GND
- Ochrany proti prepätiu.
- Galvanické oddelenie od M-Bus linky.
Mechanická konštrukcia
- Plastová krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
- Úzka krabička. 17,5mm montážna šírka na DIN lište.
Odlišné vlastnosti voči prevodníku RS485toMBus-5
- Veľmi malá montážna šírka na DIN lište.
- Menej výkonná prepäťová ochrana na M-Bus linke.
- Menej výkoný budič M-Bus linky. Dĺžka linky v rozsahu maximálne niekoľko stoviek metrov.
- Nižší rozsah prevádzkových teplôt.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami. Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test.
- EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre priemyselné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie RS485 | |
|---|---|
| Komunikačné signály | A (+ Tx/Rx), B (- Tx/Rx), GND |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| Zakončovacie odpory | A 10kΩ na +5V, B 10kΩ na GND |
| Galvanické oddelenie | 1kV od M-Bus linky |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 5 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 7,5mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | 1kV od napájania a linky RS485 |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 7,5V až 40V |
| Striedavé napájanie | 7,5V až 28V |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| Spotreba | 0,25W až 1,1W Závisí od zaťaženia M-Bus linky a napájania. Maximálna spotreba pri skrate na M-Bus linke je 1,5W. |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – modrá | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Overload/Short – červená | indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká (kľudový prúd > 7,5mA), |
| indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 500Ω) | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | -20°C až 70°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | plastová krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 56,5 x 17,5 x 97,5 mm |
| Krytie | IP20 |
| Hmotnosť | 52g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre obytné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55022 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class B |
| EN 55022 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class B |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 0,5 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 2 kV / ± 1 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 3 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom sériovej komunikačnej linky RS485.
LED indikácia
| Indikačné LED diódy | Farba | |
|---|---|---|
| Power | Indikácia pripojeného napájacieho napätia. | modrá |
| Transmit | Indikácia vysielania dát na M-Bus linke. | zelená |
| Receive | Indikácia príjmu dát na M-Bus linke. | žltá |
| Overload/Short | Indikácia skratu a preťaženia M-Bus linky. | červená |
| – indikácia skratu na M-Bus linke (R linky < 500 Ω) – LED svieti | ||
| – indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká striedavo Overload/Short LED a Receive LED | ||
Konektory strana napájania a M-Bus
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | vstavaný |
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | vstavaný |







