RS232toMBus-XL
Komunikačný prevodník RS232 na M-Bus
Použitie
Vzdialené vyčítavanie údajov z M-Bus zariadení prostredníctvom sériovej komunikačnej linky RS232 v priemysle, automatizácii budov. Najčastejšie používané M-Bus slave zariadenia sú merače spotreby tepla, vody a elektrickej energie.
Popis
Prevodník RS232toMBus-XL zabezpečuje konverziu sériovej linky RS232 na rozhranie M-Bus. Pri konverzii nedochádza k žiadnym zmenám obsahu správ ani komunikačnej rýchlosti. V závislosti od typu prevodníka je maximálny počet pripojiteľných M-Bus slave zriadení 20, 45, 80, 120 alebo 190.
Hlavné vlastnosti
M-Bus prevodník má procesorom riadenú kontrolu vlastného stavu, stavu napájania a stavu M-Bus linky. Prevádzkové a chybové stavy sú indikované pomocou LED indikácie a uľahčujú a zrýchľujú odhalenie možných chýb pri M-Bus komunikácii.
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 20, 45, 80, 120, alebo 190 M-Bus slave zariadení podľa typu prevodníka.
- Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke.
- Ochrana pred cudzím napätím.
- Procesorová kontrola stavov M-Bus linky s LED Indikácia rôznych chybových stavov.
- Indikácia kolízie odpovedajúcich M-Bus slave zariadení.
- Indikácia obsadenosti M-Bus linky slave zariadeniami.
- Indikácia preťaženia, skratu, kapacitného preťaženia M-Bus linky.
Napájanie
- Široký rozsah jednosmerného napájacieho napätia 12-30V (20-30V pre model XL190).
- Ochrana proti prepätiu.
- Procesorová kontrola napájacieho napätia s indikáciou správnosti a chýb.
RS232
- Signály: TxD, RxD a GND
- Ochrany proti prepätiu.
- Galvanické oddelenie od napájania aj M-Bus linky.
Mechanická konštrukcia
- Hliníková krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami.
Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test. - EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre priemyselné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie RS232 | |
|---|---|
| Komunikačné signály | RxD, TxD a GND |
| Ochrany | ochrana proti ESD ±15kV, filtre |
| Galvanické oddelenie | > 1kV od napájania, 1kV od M-Bus linky |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL20 | 1 až 20 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 30mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL45 | 1 až 45 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 67,5mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL80 | 1 až 80 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 120mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL120 | 1 až 120 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 180mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL190 | 1 až 190 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 285mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| – elektronická ochrana proti cudziemu napätiu | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, 1kV od linky RS232 |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 12V až 30V, model XL190 20V až 30V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka sa neodporúča | |
| Min. jednosmerné napájanie | 11V – min. napätie nutné pre funkčnosť prevodníka |
| Max. jednosmerné napájanie | 31V – pri vyššom začína účinkovať ochrana proti prepätiu |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – ochrana proti prepólovaniu napájacieho napätia | |
| Spotreba | 0,85W až 15W podľa typu prevodníka a počtu zapojených M-Bus zariadení |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – zelená | indikácia napájania. Pri blikaní je detekovaná chyba prevodníka. |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Meters – žltá | indikácia M-Bus meračov na linke |
| Err./Coll. – červená | indikácia chyby, preťaženia, kolízie na M-Bus linke |
| pozn. pre presný význam LED indikácie viď manuál | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | -40°C až 70°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | hliníková krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: v x š x d | 38 x 81,5 x 107 mm – bez konektorov |
| 38 x 81,5 x 125 mm – s konektormi | |
| Krytie | IP40 |
| Hmotnosť | 220g (XL20, XL45, XL80) / 240g (XL120, XL190) |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre priemyselné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55011 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class A |
| EN 55011 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class A |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 80MHz – 1GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 1,4GHz – 2GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 2GHz – 2,7GHz | 3 V/m |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus, RS232 line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 500 V |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus, RS232 line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 4 kV / ± 2 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. M-Bus line | 10 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom sériovej komunikačnej linky RS232.
LED indikácia
Indikácia prevádzkových stavov
| Indikačné LED diódy | Stav |
|---|---|
| Power LED svieti | Prevodník a napájanie je v poriadku. |
| Transmit LED bliká | Sú vysielané dáta na M-Bus linku. |
| Receive LED bliká | Sú prijímané dáta z M-Bus linky. |
| Svieti Meters LED | Zaťažená M-Bus linka. Na linku sú pripojené merače. |
| Nesvieti Meters LED | Odpojená M-Bus linka. Na linku nie sú pripojené merače. |
| Rýchlo bliká Meters LED | Dosiahnutá max. kapacita meračov na M-Bus linke (tolerancia 2 meračov). |
Indikácia poruchových stavov
| Indikačné LED diódy | Stav |
|---|---|
| Power LED bliká | Interná chyba prevodníka. |
| Power LED bliká + svieti Err./Coll. LED | Cudzie napätie na M-Bus linke, alebo interná chyba prevodníka. |
| Err./Coll. LED bliká, alebo svieti | Preťažený prevodník – príliš veľa meračov, skrat na M-Bus linke, alebo kapacitne preťažená M-Bus linka (C linky > 5μF). Pri zapnutí napájania – kapacitne preťažená M-Bus linka (C linky > 1μF). Zvýšenú kapacitu môžu spôsobovať M-Bus merače pri zapnutí. Kapacita môže potom klesnúť pod 1μF. |
| Na krátko zasvieti Err./Coll. LED | Pri príjme dát (bliká Receive LED): Komunikačná kolízia. Súčasné odpovedanie viacerých meračov. Pri vysielaní dát (bliká Transmit LED): Dochádza k chybe pri vysielaní (chybné napätia na M-Bus linke). Interná chyba prevodníka, alebo kapacitné preťaženie M-Bus linky. |
Konektory časť napájania a RS232
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | SH-02-5,08 |
| V+ Kladný pól jednosmerného napájacieho napätia. | ||
| V- Záporný pól jednosmerného napájacieho napätia. | ||
| ⏚ Uzemnenie. | ||
| RS232 | Konektor pre pripojenie rozhrania RS232. | SH-02-5,08 |
| Rx RS232 linka Receive. | ||
| Tx RS232 linka Transmit. | ||
| GND RS232 Ground. | ||









