RS232toMBus-4SL
Komunikačný prevodník RS232 na M-Bus
Tento prevodník sa už nevyrába. Bol nahradený typom RS232MBus-5M.
Použitie
Vzdialené vyčítavanie údajov z M-Bus zariadení prostredníctvom sériovej komunikačnej linky RS232 v automatizácii budov. Z hľadiska odolnosti nie je možné prevodník použiť v priemyselnom prostredí. Najčastejšie používané M-Bus slave zariadenia sú merače spotreby tepla, vody a elektrickej energie.
Popis
Prevodník RS232toMBus-4SL zabezpečuje konverziu sériovej linky RS232 na rozhranie M-Bus. Pri konverzii nedochádza k žiadnym zmenám obsahu správ ani komunikačnej rýchlosti. Maximálny počet pripojiteľných M-Bus slave zriadení sú štyri.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 4 M-Bus slave zariadení.
- Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah napájacieho napätia. DC 8-28V a AC 8-20V.
- Ochrana proti prepätiu.
- LED indikácia napájania.
RS232
- Signály: TxD, RxD a GND
- Ochrany proti prepätiu.
Mechanická konštrukcia
- Plastová krabička s montážou na 35mm DIN lišta.
- Úzka krabička. 17,5mm montážna šírka na DIN lište.
Odlišné vlastnosti voči prevodníku RS232toMBus-4M
- Veľmi malá montážna šírka na DIN lište.
- M-Bus linka ja galvanicky spojená s napájacím portom a komunikačnou linkou RS232.
- Jednosmerné aj striedavé napájacie napätie.
- Len kladné prevádzkové teploty.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami. Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test.
- EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre obytné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie RS232 | |
|---|---|
| Komunikačné signály | RxD, TxD a GND |
| Ochrany | ochrana proti ESD ±15kV, filtre |
| Galvanické oddelenie | bez galvanického oddelenia |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 4 SLAVE zariadenií, kľudový prúd max. 6mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | bez galvanického oddelenia |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 8V až 28V |
| Striedavé napájanie | 8V až 20V |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| Spotreba | 0,3W až 1W Závisí od zaťaženia M-Bus linky a napájania. |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – zelená | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Overload/Short – červená | indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká (kľudový prúd > 8mA), |
| indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 500Ω) | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | 0°C až 80°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | plastová krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 56,5 x 17,5 x 97,5 mm |
| Krytie | IP20 |
| Hmotnosť | 46g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre obytné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55022 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class B |
| EN 55022 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class B |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 0,5 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 2 kV / ± 1 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 3 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom sériovej komunikačnej linky RS232.
LED indikácia
| Indikačné LED diódy | Farba | |
|---|---|---|
| Power | Indikácia pripojeného napájacieho napätia. | zelená |
| Overload/Short | Indikácia skratu a preťaženia M-Bus linky. | červená |
| – indikácia skratu na M-Bus linke (R linky | ||
| – indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká striedavo Overload/Short LED a Receive LED | ||
| Receive | Indikácia príjmu dát na M-Bus linke. | žltá |
| Transmit | Indikácia vysielania dát na M-Bus linke. | zelená |
Konektory časť napájania a RS232
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | vstavaný |
| RS232 | Konektor pre pripojenie RS232. | vstavaný |








