MBusRepeater-XL
Opakovač pre M-Bus siete
Použitie
- Predĺženie M-Bus komunikačnej linky nad štandardnú vzdialenosť (vhodné cca. nad 1km).
- Galvanické oddelenie jednotlivých úsekov M-Bus linky.
- Rozdelenie M-Bus linky na viac elektricky nezávislých vetví.
Použiteľný v priemysle, automatizácii budov a iné podobné applikácie na vzdialené vyčítanie M-Bus údajov.
Popis
Opakovač rozdeľuje M-Bus linku na dve od seba galvanicky oddelené M-Bus linky a zabezpečuje prenos správ medzi týmito linkami bez ich zmeny. V prípade chybného stavu na M-Bus linke (napr. skrat) tento stav neovplyvní druhú oddelenú linku. Na hlavnej linke sa opakovač správa z elektrického hľadiska ako 2 slave zariadenia (2UL) – slave port. Na oddelenej linke je štandardný M-Bus master port. V závislosti od typu opakovača je maximálny počet pripojiteľných M-Bus zriadení na master port 20, 45, 80, 120 alebo 190.
Hlavné vlastnosti
M-Bus opakovač má procesorom riadenú kontrolu vlastného stavu, stavu napájania a stavu M-Bus master portu. Prevádzkové a chybové stavy sú indikované pomocou LED indikácie a uľahčujú a zrýchľujú odhalenie možných chýb pri M-Bus komunikácii.
M-Bus master port
- Pripojenie 1 až 20, 45, 80, 120, alebo 190 M-Bus slave zariadení podľa typu prevodníka.
- Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke.
- Ochrana pred cudzím napätím.
- Procesorová kontrola stavov M-Bus linky s LED Indikácia rôznych chybových stavov.
- Indikácia kolízie odpovedajúcich M-Bus slave zariadení.
- Indikácia obsadenosti M-Bus linky slave zariadeniami.
- Indikácia preťaženia, skratu, kapacitného preťaženia M-Bus linky.
Napájanie
- Široký rozsah jednosmerného napájacieho napätia 12-30V (20-30V pre model XL190).
- Ochrana proti prepätiu.
- Procesorová kontrola napájacieho napätia s indikáciou správnosti a chýb.
M-Bus slave port
- Spotreba ako 2 slave zariadenia (2UL).
- Ochrany proti prepätiu.
- Galvanické oddelenie od napájania aj M-Bus linky.
Mechanická konštrukcia
- Hliníková krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami. Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test.
- EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre priemyselné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie M-Bus slave | |
|---|---|
| Spotreba | 2 slave zariadenia (2UL) |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 600W, filtre |
| Galvanické oddelenie | > 1kV od napájania, 1kV od M-Bus master linky |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Komunikačné rozhranie M-Bus master | |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL20 | 1 až 20 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 30mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL45 | 1 až 45 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 67,5mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL80 | 1 až 80 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 120mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL120 | 1 až 120 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 180mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL190 | 1 až 190 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 285mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| – elektronická ochrana proti cudziemu napätiu | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | 1kV od napájania, 1kV od M-Bus slave linky |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 12V až 30V, model XL190 20V až 30V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka pri týchto napätiach sa neodporúča | |
| Min. jednosmerné napájanie | 11V – min. napätie nutné pre funkčnosť prevodníka |
| Max. jednosmerné napájanie | 31V – pri vyššom začína účinkovať ochrana proti prepätiu |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – ochrana proti prepólovaniu napájacieho napätia | |
| Spotreba | 0,85W až 15W podľa typu prevodníka a počtu zapojených M-Bus zariadení |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – zelená | indikácia napájania. Pri blikaní je detekovaná chyby prevodníka. |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus master linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus master linke |
| Meters – žltá | indikácia M-Bus meračov na M-Bus master linke |
| Err./Coll. – červená | indikácia chyby, preťaženia, kolízie na M-Bus master linke |
| pozn. pre presný význam LED indikácie viď manuál | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | -40°C až 70°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | hliníková krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 38 x 81,5 x 107 mm – bez konektorov |
| 38 x 81,5 x 125 mm – s konektormi | |
| Krytie | IP40 |
| Hmotnosť | 220g (XL20, XL45, XL80) / 240g (XL120, XL190) |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre priemyselné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55011 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class A |
| EN 55011 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class A |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 80MHz – 1GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 1,4GHz – 2GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 2GHz – 2,7GHz | 3 V/m |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus master, slave line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 500 V |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus master, slave line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus master line. Common/differential mode.* | ± 4 kV / ± 2 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. M-Bus line | 10 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port opakovača má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie opakovača s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k opakovanej M-Bus linke.
LED indikácia
Indikácia prevádzkových stavov
| Indikačné LED diódy | Stav |
|---|---|
| Power LED svieti | Opakovač a napájanie je v poriadku. |
| Transmit LED bliká | Sú vysielané dáta na M-Bus master linku. |
| Receive LED bliká | Sú prijímané dáta z M-Bus master linky. |
| Svieti Meters LED | Zaťažená M-Bus master linka. Na linku sú pripojené merače. |
| Nesvieti Meters LED | Odpojená M-Bus master linka. Na linku nie sú pripojené merače. |
| Rýchlo bliká Meters LED | Dosiahnutá max. kapacita meračov na M-Bus master linke (tolerancia 2 meračov). |
Indikácia poruchových stavov
| Indikačné LED diódy | Stav |
|---|---|
| Power LED bliká | Interná chyba opakovača. |
| Power LED bliká + svieti Err./Coll. LED | Cudzie napätie na M-Bus master linke, alebo interná chyba opakovača. |
| Err./Coll. LED bliká, alebo svieti | Preťažený opakovač – príliš veľa meračov, skrat na M-Bus master linke, alebo kapacitne preťažená M-Bus master linka (C linky > 5μF). Pri zapnutí napájania – kapacitne preťažená M-Bus master linka (C linky > 1μF). Zvýšenú kapacitu môžu spôsobovať M-Bus merače pri zapnutí. Kapacita môže potom klesnúť pod 1μF. |
| Na krátko zasvieti Err./Coll. LED | Pri príjme dát – bliká Receive LED. Komunikačná kolízia. Súčasné odpovedanie viacerých meračov. Pri vysielaní dát – bliká Transmit LED. Dochádza k chybe pri vysielaní (chybné napätia na M-Bus master linke). Interná chyba opakovača, alebo kapacitné preťaženie M-Bus master linky. |
Konektory časť M-Bus master
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus master | M1, M2 – Konektor pre pripojenie opakovanej M-Bus linky. | SH-02-5,08 |
Konektory časť napájania a M-Bus slave
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | SH-02-5,08 |
| V+ Kladný pól jednosmerného napájacieho napätia. | ||
| V- Záporný pól jednosmerného napájacieho napätia. | ||
| ⏚Uzemnenie. | ||
| M-Bus slave | S1, S2 – Konektor pre pripojenie primárnej M-Bus linky. | SH-02-5,08 |








