EthMBus-XL LITE
Komunikačný prevodník Ethernet na M-Bus
Základný ethernetový prevodník
Je určený na vzdialenú komunikáciu s M-Bus meračmi prostredníctvom počítačovej siete Ethernet v automatizácii budov, rodinných domov a podobne.
Prevodník funguje len ako transparentná brána pre prenos M-Bus správ pomocou Ethernetových protokolov TCP alebo UDP. Údaje sú poskytované len formou vyčítania cez M-Bus protokol.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 20, 45, 80, 120, alebo 190 M-Bus slave zariadení podľa typu prevodníka.
Najčastejšie používané sú merače spotreby tepla, vody, plynu a elektrickej energie. - Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke.
- Ochrana pred cudzím napätím.
- Procesorová kontrola stavov M-Bus linky s LED Indikácia rôznych chybových stavov.
- Indikácia kolízie odpovedajúcich M-Bus slave zariadení.
- Indikácia obsadenosti M-Bus linky slave zariadeniami.
- Indikácia preťaženia, skratu, kapacitného preťaženia M-Bus linky.
Napájanie
- Široký rozsah jednosmerného napájacieho napätia 12-30V (20-30V pre model XL190).
- Ochrana proti prepätiu.
- Procesorová kontrola napájacieho napätia s indikáciou správnosti a chýb.
Ethernet
- TCP, UDP protokoly a SW virtuálneho COM portu.
- 10/100BASE-TX Ethernet port, konektor RJ45.
Mechanická konštrukcia
- Hliníková krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Hlavné software-ové vlastnosti
Režim transparentnej brány:
- TCP/IP spojenie režim server – možnosť viacerých spojení naraz.
- TCP/IP spojenie režim client.
- UDP spojenie v režime jeden klient, niekoľko klientov.

Software-ové funkcie
- Konfigurácia prevodníka len cez webové rozhranie.
- TCP a UDP komunikácia v režime server aj klient.
Hlavné odlišné vlastnosti voči prevodníku EthMBus-XL SMART
- Žiadne SMART funkcie pre samostatné vyčítanie, spracovanie a poskytovanie M-Bus údajov.
- Nižšia spotreba napájania.
- Podpora viacerých spojení v režime TCP/IP server.
- Neposkytuje Telnet rozhranie pre konfiguráciu.
- Neposkytuje Logovanie Ethernetovej aktivity a chybových stavov.
- Bez možnosti nastavenia záložných IP adries pre vytvorenie TCP/IP spojenia.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami.
Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test. - EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre priemyselné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie Ethernet | |
|---|---|
| Komunikačné rozhranie | 10BASE-T, alebo 100BASE-TX (auto-sensing) |
| Komunikačné protokoly | ARP, UDP, TCP, ICMP, AutoIP, DHCP, HTTP |
| Konektor | RJ45 |
| Kompatibilita | Ethernet: Version 2.0/IEEE 802.3 |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL20 | 1 až 20 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 30mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL45 | 1 až 45 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 67,5mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL80 | 1 až 80 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 120mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL120 | 1 až 120 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 180mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL190 | 1 až 190 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 285mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – elektronická ochrana proti cudziemu napätiu | |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, od Ethernetu > 1kV |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 12V až 30V, model XL190 20V až 30V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka pri týchto napätiach sa neodporúča | |
| Min. jednosmerné napájanie | 11V – min. napätie nutné pre funkčnosť prevodníka |
| Max. jednosmerné napájanie | 31V – pri vyššom začína účinkovať ochrana proti prepätiu |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – ochrana proti prepólovaniu napájacieho napätia | |
| Spotreba | 1,8W až 16W podľa typu prevodníka a počtu zapojených M-Bus zariadení |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – zelená | indikácia napájania. Pri blikaní je detekovaná chyba prevodníka. |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Meters – žltá | indikácia M-Bus meračov na linke |
| Err./Coll. – červená | indikácia chyby, preťaženia, kolízie na M-Bus linke |
| pozn. pre presný význam LED indikácie viď manuál | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | 0°C až 60°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | hliníková krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 38 x 81,5 x 107 mm – bez konektorov |
| 38 x 81,5 x 125 mm – s konektormi | |
| Krytie | IP40 |
| Hmotnosť | 230g (XL20, XL45, XL80) / 250g (XL120, XL190) |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre priemyselné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55011 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class A |
| EN 55011 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class A |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 80MHz – 1GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 1,4GHz – 2GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 2GHz – 2,7GHz | 3 V/m |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 500 V |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 4 kV / ± 2 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. M-Bus line. | 10 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Lantronix utilities
Application that can be used to create a virtual serial port - USR-VCOM
Warning: The USR-VCOM application doesn’t work with SMART converters. Those use a different application to provide this type of functionality.
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom siete Ethernet.
LED indikácia
Indikácia prevádzkových stavov
| Indikačné LED diódy | Stav |
|---|---|
| Power LED svieti | Prevodník a napájanie je v poriadku. |
| Transmit LED bliká | Sú vysielané dáta na M-Bus linku. |
| Receive LED bliká | Sú prijímané dáta z M-Bus linky. |
| Svieti Meters LED | Zaťažená M-Bus linka. Na linku sú pripojené merače. |
| Nesvieti Meters LED | Odpojená M-Bus linka. Na linku nie sú pripojené merače. |
| Rýchlo bliká Meters LED | Dosiahnutá max. kapacita meračov na M-Bus linke (tolerancia 2 meračov). |
Indikácia poruchových stavov
| Indikačné LED diódy | Stav |
|---|---|
| Power LED bliká | Interná chyba prevodníka. |
| Power LED bliká + svieti Err./Coll. LED | Cudzie napätie na M-Bus linke, alebo interná chyba prevodníka. |
| Err./Coll. LED bliká, alebo svieti | Preťažený prevodník – príliš veľa meračov, skrat na M-Bus linke, alebo kapacitne preťažená M-Bus linka (C linky > 5μF). Pri zapnutí napájania – kapacitne preťažená M-Bus linka (C linky > 1μF). Zvýšenú kapacitu môžu spôsobovať M-Bus merače pri zapnutí. Kapacita môže potom klesnúť pod 1μF. |
| Na krátko zasvieti Err./Coll. LED | Pri príjme dát – bliká Receive LED. Komunikačná kolízia. Súčasné odpovedanie viacerých meračov. Pri vysielaní dát – bliká Transmit LED. Dochádza k chybe pri vysielaní (chybné napätia na M-Bus linke). Interná chyba prevodníka, alebo kapacitné preťaženie M-Bus linky. |
Konektory časť napájania a Ethernetu
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | SH-02-5,08 |
| V+ Kladný pól jednosmerného napájacieho napätia. | ||
| V- Záporný pól jednosmerného napájacieho napätia. | ||
| ⏚ Uzemnenie. | ||
| Ethernet RJ45 | Konektor pre pripojenie Ethernetového kábla. | RJ45 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Link | Stav sieťového pripojenia. Svieti ak je dostupné pripojenie do siete. | zelená |
| Rx/Tx | Komunikačná aktivita na sieti. Svieti len pri komunikácii, prenose dát. | žltá |










