EthMBus-5 LITE
Komunikačný prevodník Ethernet na M-Bus
Základný ethernetový prevodník
Je určený na vzdialenú komunikáciu s M-Bus meračmi prostredníctvom počítačovej siete Ethernet v automatizácii budov, rodinných domov a podobne.
Prevodník funguje len ako transparentná brána pre prenos M-Bus správ pomocou Ethernetových protokolov TCP alebo UDP. Údaje sú poskytované len formou vyčítania cez M-Bus protokol.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 5 M-Bus slave zariadení.
Najčastejšie používané sú merače spotreby tepla, vody, plynu a elektrickej energie. - Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah napájacieho napätia. DC 9-39,5V a AC 9-27,5V.
- Ochrana proti prepätiu a prúdová poistka.
- LED indikácia napájania.
Ethernet
- TCP, UDP protokoly a SW virtuálneho COM portu.
- 10/100BASE-TX ethernet port, konektor RJ45.
Mechanická konštrukcia
- Hliníková krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Hlavné software-ové vlastnosti
Režim transparentnej brány:
- TCP/IP spojenie režim server – možnosť viacerých spojení naraz.
- TCP/IP spojenie režim client.
- UDP spojenie v režime jeden klient, niekoľko klientov.

Software-ové funkcie
- Konfigurácia prevodníka len cez webové rozhranie.
- TCP a UDP komunikácia v režime server aj klient.
Hlavné odlišné vlastnosti voči prevodníku EthMBus-5 SMART
- Žiadne SMART funkcie pre samostatné vyčítanie, spracovanie a poskytovanie M-Bus údajov.
- Nižšia spotreba napájania.
- Podpora viacerých spojení v režime TCP/IP server.
- Neposkytuje Telnet rozhranie pre konfiguráciu.
- Neposkytuje Logovanie Ethernetovej aktivity a chybových stavov.
- Bez možnosti nastavenia záložných IP adries pre vytvorenie TCP/IP spojenia.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami.
Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test. - EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre priemyselné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie Ethernet | |
|---|---|
| Komunikačné rozhranie | 10BASE-T, alebo 100BASE-TX (auto-sensing) |
| Komunikačné protokoly | ARP, UDP, TCP, ICMP, AutoIP, DHCP, HTTP |
| Konektor | RJ45 |
| Kompatibilita | Ethernet: Version 2.0/IEEE 802.3 |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 5 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 7,5mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, od Ethernetu > 1kV |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 9V až 39,5V |
| Striedavé napájanie | 9V až 27,5V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka pri týchto napätiach sa neodporúča | |
| Min. napájanie | 8,5V DC, 8,5V AC |
| Max. napájanie | 42,5V DC, 29,5V AC |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| Spotreba | 1,7W až 3W* podľa zaťaženia a napájania. *M-Bus linka – skrat |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – zelená | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Overload/Short – červená | indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká (kľudový prúd > 8mA) |
| indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 500Ω) | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | 0°C až 60°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | hliníková krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 33 x 57 x 87 mm – bez konektorov |
| 33 x 57 x 106 mm – s konektormi | |
| Krytie | IP40 |
| Hmotnosť | 136g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre priemyselné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55011 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class A |
| EN 55011 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class A |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 80MHz – 1GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 1,4GHz – 2GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 2GHz – 2,7GHz | 3 V/m |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 1 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 4 kV / ± 2 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 10 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieniaceho kábla nevyžaduje.
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Lantronix utilities
Application that can be used to create a virtual serial port - USR-VCOM
Warning: The USR-VCOM application doesn’t work with SMART converters. Those use a different application to provide this type of functionality.
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom siete Ethernet.
Konektory časť M-Bus
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | SH-02-5,08 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Transmit | Indikácia vysielania na M-Bus linke. | zelená |
| Receive | Indikácia príjmu na M-Bus linke. | žltá |
| Overload/Short | Indikácia preťaženia, alebo skratu na M-Bus linke | červená |
| – pri preťažení LED bliká striedavo s LED Receive, I > 8mA | ||
| – pri skrate LED trvalo svieti, odpor M-Bus linky < 500Ω | ||
Konektory časť napájania a Ethernetu
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia a uzemnenia. | SH-02-5,08 |
| Ethernet RJ45 | Konektor pre pripojenie Ethernetového kábla. | RJ45 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Power | Indikácia správneho napájacieho napätia. | zelená |
| Link | Stav sieťového pripojenia. Svieti ak je dostupné pripojenie do siete. | zelená |
| Rx/Tx | Komunikačná aktivita na sieti. Svieti len pri komunikácii, prenose dát. | žltá |









