RS485toMBus-5
Komunikačný prevodník RS485 na M-Bus
Použitie
Vzdialené vyčítavanie údajov z M-Bus zariadení prostredníctvom sériovej komunikačnej linky RS485 v priemysle, automatizácii budov. Najčastejšie používané M-Bus slave zariadenia sú merače spotreby tepla, vody a elektrickej energie.
Popis
Prevodník RS485toMBus-5 zabezpečuje konverziu sériovej linky RS485 na rozhranie M-Bus. Pri konverzii nedochádza k žiadnym zmenám obsahu správ ani komunikačnej rýchlosti. Maximálny počet pripojiteľných M-Bus slave zriadení je päť.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 5 M-Bus slave zariadení.
- Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah napájacieho napätia. DC 9-34V a AC 8-24V.
- Ochrana proti prepätiu a prúdová poistka.
- LED indikácia napájania.
RS485
- Signály: Data+, Data- a GND
- Ochrany proti prepätiu.
- Voliteľné zakončenie linky odporom 120R.
- Galvanické oddelenie od napájania aj M-Bus linky.
Mechanická konštrukcia
- Hliníková krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Odlišné vlastnosti voči prevodníku RS485toMBus-4M
- Pripojenie až 5 M-Bus slave zariadení.
- Výkonnejšie prepäťové ochrany na M-Bus linke a napájacom porte.
- Jednosmerné aj striedavé napájacie napätie.
- Napájací port chránený prúdovou PTC poistkou.
- Výkonnejší budič M-Bus linky s účinnejšími filtrami. Dĺžka linky môže byť väčšia ako 1km.
- Napájací port je galvanicky oddelený aj od komunikačného portu RS485.
- Väčší rozsah prevádzkových teplôt.
- Odolnejšia mechanická konštrukcia.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami. Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test.
- EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre priemyselné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie RS485 | |
|---|---|
| Komunikačné signály | A (+ Tx/Rx), B (- Tx/Rx), GND |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| Zakončovacie odpory | A 1kΩ na +5V, B 1kΩ na GND, Medzi A a B 120Ω – JUMPER |
| Galvanické oddelenie | 1kV od napájania, > 1kV od M-Bus linky |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 5 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 7,5mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, > 1kV od linky RS485 |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 9V až 34V |
| Striedavé napájanie | 8V až 24V |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – ochrana pri nadprúde vratnou PTC poistkou 0,3A | |
| Spotreba | 0,4W až 1,1W Závisí od zaťaženia M-Bus linky a napájania. |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – zelená | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Overload/Short – červená | indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká (kľudový prúd > 8mA), |
| indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 500Ω) | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | -40°C až 70°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | hliníková krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 33 x 57 x 87 mm – bez konektorov |
| 33 x 57 x 106 mm – s konektormi | |
| Krytie | IP20 |
| Hmotnosť | 125g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre priemyselné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55011 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class A |
| EN 55011 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class A |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 80MHz – 1GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 1,4GHz – 2GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 2GHz – 2,7GHz | 3 V/m |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus, RS485 line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 1 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus, RS485 line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 4 kV / ± 2 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 10 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom sériovej komunikačnej linky RS485.
Konektory časť M-Bus
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | SH-02-5,08 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Transmit | Indikácia vysielania na M-Bus linke. | zelená |
| Receive | Indikácia príjmu na M-Bus linke. | žltá |
| Overload/Short | Indikácia preťaženia, alebo skratu na M-Bus linke | červená |
| – pri preťažení LED bliká striedavo s LED Receive, I > 8mA | ||
| – pri skrate LED trvalo svieti, odpor M-Bus linky | ||
Konektory časť napájania a RS485
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | SV-02-5,08 |
| RS485 | Konektor pre pripojenie RS485. | SV-02-5,08 |
| JUMPER | Konektor pre zasunutie JUMPER-a, ktorý realizuje zapojenie zakončovacieho odporu 120Ω na linke RS485 medzi signálmi A a B. | |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Power | Indikácia správneho napájacieho napätia. | zelená |







