EthMBus-5 SMART
Komunikačný prevodník Ethernet na M-Bus
Prevodník pre SMART metering
Je určený na vzdialenú komunikáciu s M-Bus meračmi prostredníctvom počítačovej siete Ethernet v priemysle, automatizácii budov.
Prevodník v režime Smart M-Bus funguje ako M-Bus server. Samostatne komunikuje s M-Bus meračmi, spracováva ich údaje a ukladá do vlastnej pamäte. Údaje z meračov sú súčasne dostupné vo formáte:
- webovej tabuľky
- xml, xml(REST) a csv exportu
- komunikačne M-Bus protokolom
- e-mailom s priloženými xml, csv exportami
- uložením exportov na FTP server
Dokument s podrobnejším popisom funkčnosti.
V základnom režime prevodník funguje ako transparentná brána pre prenos M-Bus správ pomocou Ethernetových protokolov TCP alebo UDP.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 5 M-Bus slave zariadení.
Najčastejšie používané sú merače spotreby tepla, vody, plynu a elektrickej energie. - Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah napájacieho napätia. DC 9-39,5V a AC 9-27,5V.
- Ochrana proti prepätiu a prúdová poistka.
- LED indikácia napájania.
Ethernet
- TCP, UDP protokoly a SW virtuálneho COM portu.
- 10/100BASE-TX ethernet port, konektor RJ45.
Mechanická konštrukcia
- Hliníková krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Hlavné software-ové vlastnosti
Režim transparentnej brány:
- TCP/IP spojenie
- režim server, client
- záložné IP adresy pre pripojenie
- pripojenie na web adresu (DNS)
- UDP spojenie

Režim Smart M-Bus aplikácia:
- web stránka s údajmi meračov
- xml, xml(REST), csv exporty
- e-maily s exportami a prevádzkovými informáciami
- uloženie exportov na FTP server

Software-ové funkcie
- Konfigurácia prevodníka cez webové rozhranie a Telnet.
- TCP a UDP komunikácia v režime server aj klient so záložnými IP adresami pre pripojenie.
- Podpora DNS (host name namiesto IP)
- Logovanie Ethernetovej aktivity a chybových stavov.
- Vyhľadávanie adries meračov a ich zmena (merač musí podporovať túto funkčnosť).
- Štatistika úspešnosti komunikácie s jednotlivými meračmi.
Odlišné vlastnosti voči prevodníku EthMBus-5M SMART
- Výkonnejšie prepäťové ochrany na M-Bus linke a napájacom porte.
- Výkonnejší budič M-Bus linky s účinnejšími filtrami. Dĺžka linky môže byť väčšia ako 1km.
- Väčší rozsah prevádzkových teplôt.
- Odolnejšia mechanická konštrukcia.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami.
- Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test.
- EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre priemyselné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
- Bezproblémová prevádzka nasadených prevodníkov v rôznych prevádzkach od roku 2011.
| Komunikačné rozhranie Ethernet | |
|---|---|
| Komunikačné rozhranie | 10BASE-T, alebo 100BASE-TX (auto-sensing) |
| Komunikačné protokoly | ARP, UDP, TCP, ICMP, Telnet, TFTP, AutoIP, DHCP, HTTP, SNMP |
| Konektor | RJ45 |
| Kompatibilita | Ethernet: Version 2.0/IEEE 802.3 |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 5 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 7,5mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, od Ethernetu > 1kV |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 9V až 39,5V |
| Striedavé napájanie | 9V až 27,5V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka pri týchto napätiach sa neodporúča | |
| Min. napájanie | 8,5V DC, 8,5V AC |
| Max. napájanie | 42,5V DC, 29,5V AC |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| Spotreba | 1,7W až 3W* podľa zaťaženia a napájania. *M-Bus linka – skrat |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – zelená | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Overload/Short – červená | indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká (kľudový prúd > 8mA), |
| indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 500Ω) | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | -40°C až 60°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | hliníková krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 33 x 57 x 87 mm – bez konektorov |
| 33 x 57 x 106 mm – s konektormi | |
| Krytie | IP40 |
| Hmotnosť | 136g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre priemyselné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55011 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class A |
| EN 55011 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class A |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 80MHz – 1GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 1,4GHz – 2GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 2GHz – 2,7GHz | 3 V/m |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 1 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 4 kV / ± 2 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 10 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
End user
Price list for individuals and companies which do not buy converters for resale.
Integrator
Price list for companies which buy converters for the purpose of resale to their custommers as manufacturers or suppliers.
The price list is available only to registered business partners.
Registration request.
Leaflet
Manuals
Short overview of modes and functions
Readout software
Excel® file for M-Bus data collection and processing
Manual for the data collecting Excel® file
Lantronix utilities
SW application from Lantronix for advanced configuration of the converters
SW application for creating a virtual COM port from Lantronix
Warning: Lantronix Com Port Redirector doesn’t work with LITE converters. Those use a different application to provide this type of functionality.
Legacy manuals for old converters
Manual EthMBus-5 (2 pin power connector, JC-e webinterface)
Manual EthMBus-5 (old firmware, Lantronix webinterface)
Note: this manual applies only to the old Lantronix firmware version
Extended Manual EthMBus-5 (old fw., Lantronix webinterface)
Note: this manual applies only to the old Lantronix firmware version
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom siete Ethernet.
Konektory časť M-Bus
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | SH-02-5,08 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Transmit | Indikácia vysielania na M-Bus linke. | zelená |
| Receive | Indikácia príjmu na M-Bus linke. | žltá |
| Overload/Short | Indikácia preťaženia, alebo skratu na M-Bus linke | červená |
| – pri preťažení LED bliká striedavo s LED Receive, I > 8mA | ||
| – pri skrate LED trvalo svieti, odpor M-Bus linky < 500Ω | ||
Konektory časť napájania a Ethernetu
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia a uzemnenia. | SH-02-5,08 |
| Ethernet RJ45 | Konektor pre pripojenie Ethernetového kábla. | RJ45 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Power | Indikácia správneho napájacieho napätia. | zelená |
| Link | Rýchlosť pripojenia 10Mbps. | oranžová |
| Rýchlosť pripojenia 100Mbps. | zelená | |
| Rx/Tx | Half-duplex | oranžová |
| Full-duplex | zelená | |










