USBtoMBus-XL
Komunikačný prevodník USB na M-Bus
Použitie
Vzdialené vyčítavanie údajov z M-Bus zariadení prostredníctvom USB rozharnia pre použitie v priemysle, automatizácii budov. Najčastejšie používané M-Bus slave zariadenia sú merače spotreby tepla, vody a elektrickej energie.
Popis
Prevodník USBtoMBus-XL zabezpečuje pripojenie M-Bus linky k vyčítavacím zariadeniam pomocou rozhrania USB. Komunikácia prebieha rovnako ako na RS232 M-Bus prevodníku. Pri posielaní správ nedochádza k žiadnym zmenám obsahu správ ani komunikačnej rýchlosti. Rýchlosť komunikácie sa nastavuje v ovládačoch USB sériového portu. V závislosti od typu prevodníka je maximálny počet pripojiteľných M-Bus slave zriadení 20, 20, 45, 80, 120 alebo 190.
Hlavné vlastnosti
M-Bus prevodník má procesorom riadenú kontrolu vlastného stavu, stavu napájania a stavu M-Bus linky. Prevádzkové a chybové stavy sú indikované pomocou LED indikácie a uľahčujú a zrýchľujú odhalenie možných chýb pri M-Bus komunikácii.
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 20, 45, 80, 120, alebo 190 M-Bus slave zariadení podľa typu prevodníka.
- Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke.
- Ochrana pred cudzím napätím.
- Procesorová kontrola stavov M-Bus linky s LED Indikácia rôznych chybových stavov.
- Indikácia kolízie odpovedajúcich M-Bus slave zariadení.
- Indikácia obsadenosti M-Bus linky slave zariadeniami.
- Indikácia preťaženia, skratu, kapacitného preťaženia M-Bus linky.
Napájanie
- Široký rozsah jednosmerného napájacieho napätia 12-30V (20-30V pre model XL190).
- Ochrana proti prepätiu.
- Procesorová kontrola napájacieho napätia s indikáciou správnosti a chýb.
USB
- Galvanické oddelenie od napájania aj M-Bus linky.
- Z USB je napájaný len USB komunikačný obvod nie M-Bus port.
Mechanická konštrukcia
- Hliníková krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami. Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test.
- EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre priemyselné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie USB | |
|---|---|
| Galvanické oddelenie | > 1kV od napájania, 1kV od M-Bus linky |
| Konektor | Mini USB (USB kábel nie je súčasťou dodávky) |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL20 | 1 až 20 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 30mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL45 | 1 až 45 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 67,5mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL80 | 1 až 80 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 120mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL120 | 1 až 120 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 180mA |
| Počet pripojiteľných zariadení – XL190 | 1 až 190 SLAVE zariadení, kľudový prúd max. 285mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| – elektronická ochrana proti cudziemu napätiu | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | 1kV od napájania, 1kV od USB |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče do max. prierezu 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 12V až 30V, model XL190 20V až 30V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka pri týchto napätiach sa neodporúča | |
| Min. jednosmerné napájanie | 11V – min. napätie nutné pre funkčnosť prevodníka |
| Max. jednosmerné napájanie | 31V – pri vyššom začína účinkovať ochrana proti prepätiu |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 1500W |
| – ochrana proti prepólovaniu napájacieho napätia | |
| Spotreba | 0,85W až 15W podľa typu prevodníka a počtu zapojených M-Bus zariadení |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – zelená | indikácia napájania. Pri blikaní je detekovaná chyba prevodníka. |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Meters – žltá | indikácia M-Bus meračov na linke |
| Err./Coll. – červená | indikácia chyby, preťaženia, kolízie na M-Bus linke |
| pozn. pre presný význam LED indikácie viď manuál | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | -40°C až 70°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | hliníková krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 38 x 81,5 x 107 mm – bez konektorov |
| 38 x 81,5 x 125 mm – s konektormi | |
| Krytie | IP40 |
| Hmotnosť | 220g (XL20, XL45, XL80) / 240g (XL120, XL190) |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre priemyselné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55011 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class A |
| EN 55011 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class A |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 80MHz – 1GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 1,4GHz – 2GHz | 10 V/m |
| EN 61000-4-3 | RADIATED RADIO-FREQUENCY ELECTROMAG. FIELD 2GHz – 2,7GHz | 3 V/m |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 500 V |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 4 kV / ± 2 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. M-Bus line | 10 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
Koncový zákazník
Cenník pre fyzické osoby a firmy, ktoré nenakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja.
Integrátor
Cenník pre firmy, ktoré nakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja svojim zákazníkom v rámci svojej výrobnej alebo dodávateľskej činnosti.
Cenník je dostupný len pre registrovaných obchodných partnerov.
Žiadosť o registráciu.
Leták
Návody
Ovládače pre Virtuálny Sériový Port
Ovládače pre Virtuálny Sériový Port (VCP) pre systémy Windows, Linux a Mac OS X
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom USB rozhrania.
LED indikácia
Indikácia prevádzkových stavov
| Indikačné LED diódy | Stav |
|---|---|
| Power LED svieti | Prevodník a napájanie je v poriadku. |
| Transmit LED bliká | Sú vysielané dáta na M-Bus linku. |
| Receive LED bliká | Sú prijímané dáta z M-Bus linky. |
| Svieti Meters LED | Zaťažená M-Bus linka. Na linku sú pripojené merače. |
| Nesvieti Meters LED | Odpojená M-Bus linka. Na linku nie sú pripojené merače. |
| Rýchlo bliká Meters LED | Dosiahnutá max. kapacita meračov na M-Bus linke (tolerancia 2 meračov). |
Indikácia poruchových stavov
| Indikačné LED diódy | Stav |
|---|---|
| Power LED bliká | Interná chyba prevodníka. |
| Power LED bliká + svieti Err./Coll. LED | Cudzie napätie na M-Bus linke, alebo interná chyba prevodníka. |
| Err./Coll. LED bliká, alebo svieti | Preťažený prevodník – príliš veľa meračov, skrat na M-Bus linke, alebo kapacitne preťažená M-Bus linka (C linky > 5μF). Pri zapnutí napájania – kapacitne preťažená M-Bus linka (C linky > 1μF). Zvýšenú kapacitu môžu spôsobovať M-Bus merače pri zapnutí. Kapacita môže potom klesnúť pod 1μF. |
| Na krátko zasvieti Err./Coll. LED | Pri príjme dát – bliká Receive LED. Komunikačná kolízia. Súčasné odpovedanie viacerých meračov. Pri vysielaní dát – bliká Transmit LED. Dochádza k chybe pri vysielaní (chybné napätia na M-Bus linke). Interná chyba prevodníka, alebo kapacitné preťaženie M-Bus linky. |
Konektory časť napájania a USB
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | SH-02-5,08 |
| V+ Kladný pól jednosmerného napájacieho napätia. | ||
| V- Záporný pól jednosmerného napájacieho napätia. | ||
| ⏚Uzemnenie. | ||
| Mini USB | Konektor pre pripojenie USB rozhrania. | Mini USB |








