EthMBus-4M
Komunikačný prevodník Ethernet na M-Bus
Tento prevodník sa už nevyrába. Bol nahradený typom EthMBus-5M SMART.
Prevodník pre SMART metering
Je určený na vzdialenú komunikáciu s M-Bus meračmi prostredníctvom počítačovej siete Ethernet v priemysle, automatizácii budov.
Prevodník v režime Smart M-Bus funguje ako M-Bus server. Samostatne komunikuje s M-Bus meračmi, spracováva ich údaje a ukladá do vlastnej pamäte. Údaje z meračov sú súčasne dostupné vo formáte:
- webovej tabuľky
- xml, xml(REST) a csv exportu
- komunikačne M-Bus protokolom
- e-mailom s priloženými xml, csv exportami
- uložením exportov na FTP server
Dokument s podrobnejším popisom funkčnosti.
V základnom režime prevodník funguje ako transparentná brána pre prenos M-Bus správ pomocou Ethernetových protokolov TCP alebo UDP.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 4 M-Bus slave zariadení.
Najčastejšie používané sú merače spotreby tepla, vody, plynu a elektrickej energie. - Prepäťová ochrana zaručujúca nadštandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah jednosmerného napájacieho napätia 8-28V.
- Ochrana proti prepätiu.
- LED indikácia napájania.
Ethernet
- TCP, UDP protokoly a SW virtuálneho COM portu.
- 10/100BASE-TX ethernet port, konektor RJ45.
Mechanická konštrukcia
- Plastová krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Hlavné software-ové vlastnosti
Režim transparentnej brány:
- TCP/IP spojenie
- režim server, client
- záložné IP adresy pre pripojenie
- pripojenie na web adresu (DNS)
- UDP spojenie

Režim Smart M-Bus aplikácia:
- web stránka s údajmi meračov
- xml, xml(REST), csv exporty
- e-maily sexportami a prevádzkovými informáciami
- uloženie exportov na FTP server

Software-ové funkcie
- Konfigurácia prevodníka cez webové rozhranie a Telnet.
- TCP a UDP komunikácia v režime server aj klient so záložnými IP adresami pre pripojenie.
- Podpora DNS (host name namiesto IP)
- Logovanie Ethernetovej aktivity a chybových stavov.
- Vyhľadávanie adries meračov a ich zmena (merač musí podporovať túto funkčnosť).
- Štatistika úspešnosti komunikácie s jednotlivými meračmi.
Odlišné vlastnosti voči prevodníku EthMBus-5 SMART
- Pripojenie 4 M-Bus slave zariadení.
- Menšia montážna šírka na DIN lište.
- Menej výkoné prepäťové ochrany na M-Bus linke a napájacom porte.
- Jednosmerné napájacie napätie.
- Menej výkoný budič M-Bus linky. Dĺžka linky v rozsahu maximálne niekoľko stoviek metrov.
- Nižší rozsah prevádzkových teplôt.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami. Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test.
- EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu pre priemyselné prostredie.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie Ethernet | |
|---|---|
| Komunikačné rozhranie | 10BASE-T, alebo 100BASE-TX (auto-sensing) |
| Komunikačné protokoly | ARP, UDP, TCP, ICMP, Telnet, TFTP, AutoIP, DHCP, HTTP, SNMP |
| Konektor | RJ45 |
| Kompatibilita | Ethernet: Version 2.0/IEEE 802.3 |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 4 SLAVE zariadenia, kľudový prúd max. 6mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči trvalému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, od Ethernetu > 1kV |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí | |
| Jednosmerné napájanie | 8V až 28V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka pri týchto napätiach sa neodporúča | |
| Min. jednosmerné napájanie | 7,5V – min. napätie nutné pre funkčnosť prevodníka |
| Max. jednosmerné napájanie | 30V – pri vyššom začína účinkovať ochrana proti prepätiu |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 600W |
| Spotreba | 1,3W až 1,9W. Závisí od zaťaženia M-Bus linky a komunikácie. |
| Maximálna spotreba pri skrate na M-Bus linke je 2,2W. | |
| Konektor | násuvná svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – zelená | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke |
| Overload/Short – červená | indikácia preťaženia M-Bus linky – bliká (kľudový prúd > 8mA), |
| indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 500Ω) | |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | -20°C až 50°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | plastová krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 58 x 36 x 95mm |
| Krytie | IP20 |
| Hmotnosť | 72g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre priemyselné prostredie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55011 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class A |
| EN 55011 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class A |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 0,5 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 2 kV / ± 1 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 10 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
Koncový zákazník
Cenník pre fyzické osoby a firmy, ktoré nenakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja.
Integrátor
Cenník pre firmy, ktoré nakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja svojim zákazníkom v rámci svojej výrobnej alebo dodávateľskej činnosti.
Cenník je dostupný len pre registrovaných obchodných partnerov.
Žiadosť o registráciu.
Leták
Návody
Stručný prehľad režimov a funkcií
Návod k Web Interface-u
Vyčítací software
Excel® súbor na zber a spracovanie údajov
Návod k Excel® súboru na zber a spracovanie údajov
Návody pre staré prevodníky
Návod (pre starý firmware)
Nástroje Lantronix
SW aplikácia od Lantronix-u pre rozšírenú konfiguráciu prevodníkov
SW aplikácia na vytvorenie virtuálneho COM portu od Lantronix-u
Upozornenie: Lantronix Com Port Redirector nefunguje s LITE prevodníkmi. Tie používajú inú applikáciu pre tento druh funkčnosti.
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom siete Ethernet.
Konektory časť M-Bus
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | SV-02-5,08 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Transmit | Indikácia vysielania na M-Bus linke. | zelená |
| Receive | Indikácia príjmu na M-Bus linke. | žltá |
| Overload/Short | Indikácia preťaženia, alebo skratu na M-Bus linke | červená |
| – pri preťažení LED bliká striedavo s LED Receive, I > 8mA | ||
| – pri skrate LED trvalo svieti, odpor M-Bus linky < 500Ω | ||
Konektory časť napájania a Ethernetu
| Konektory | Typ | |
|---|---|---|
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | SV-02-5,08 |
| Ethernet RJ45 | Konektor pre pripojenie Ethernetového kábla. | RJ45 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Power | Indikácia správneho napájacieho napätia. | zelená |
| Link | Rýchlosť pripojenia 10Mbps. | oranžová |
| Rýchlosť pripojenia 100Mbps. | zelená | |
| Rx/Tx | Half-duplex | oranžová |
| Full-duplex | zelená | |









