EthMBus-3SL SMART
Komunikačný prevodník Ethernet na M-Bus
Prevodník pre SMART metering
Prevodník v režime Smart M-Bus funguje ako M-Bus server. Samostatne komunikuje s M-Bus meračmi, spracováva ich údaje a ukladá do vlastnej pamäte.
Údaje z meračov sú súčasne dostupné vo formáte:
- webovej tabuľky
- xml, xml(REST) a csv exportu
- komunikačne M-Bus protokolom
- e-mailom s priloženými xml, csv exportami
- uložením exportov na FTP server
Dokument s podrobnejším popisom funkčnosti.
V základnom režime prevodník funguje ako transparentná brána pre prenos M-Bus správ pomocou Ethernetových protokolov TCP alebo UDP.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 3 M-Bus slave zariadení.
Najčastejšie používané sú merače spotreby tepla, vody, plynu a elektrickej energie. - Prepäťová ochrana zaručujúca štandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah napájacieho napätia DC 8,5-36V a AC 8-26V (platí od verzie 4).
- Ochrana proti prepätiu.
- LED indikácia napájania.
Ethernet
- TCP, UDP protokoly a SW virtuálneho COM portu.
- 10/100BASE-TX ethernet port, konektor RJ45.
Mechanická konštrukcia
- Plastová krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Hlavné software-ové vlastnosti
Režim transparentnej brány:
- TCP/IP spojenie
- režim server, client
- záložné IP adresy pre pripojenie
- pripojenie na web adresu (DNS)
- UDP spojenie

Režim Smart M-Bus aplikácia:
- web stránka s údajmi meračov
- xml, xml(REST), csv exporty
- e-maily s exportami a prevádzkovými informáciami
- uloženie exportov na FTP server

Software-ové funkcie
- Konfigurácia prevodníka cez webové rozhranie a Telnet.
- TCP a UDP komunikácia v režime server aj klient so
záložnými IP adresami pre pripojenie. - Podpora DNS (host name namiesto IP)
- Logovanie Ethernetovej aktivity a chybových stavov.
- Vyhľadávanie adries meračov a ich zmena (merač musí podporovať túto funkčnosť).
- Štatistika úspešnosti komunikácie s jednotlivými meračmi.
Hlavné odlišné vlastnosti voči prevodníku EthMBus-5 SMART
- Pripojenie 3 M-Bus slave zariadení.
- Výrazne menšia montážna šírka na DIN lište.
- Menej výkoné prepäťové ochrany na M-Bus linke a napájacom porte.
- Menej výkoný budič M-Bus linky. Dĺžka linky v rozsahu maximálne niekoľko desiatok metrov.
- Nižší rozsah prevádzkových teplôt.
Hlavné odlišné vlastnosti voči prevodníku EthMBus-3SL LITE
- SMART funkcie pre samostatné vyčítanie, spracovanie a poskytovanie M-Bus údajov.
- Poskytuje údaje formou webovej tabuľky, xml, xml(REST) alebo csv exportov.
- Poskytuje odosielanie údajov e-mailom alebo FTP exportami.
- Poskytuje Telnet rozhranie.
- Poskytuje Logovanie Ethernetovej aktivity a chybových stavov.
- Poskytuje vyhľadávanie adries meračov a ich zmenu.
- Možnosť nastavenia záložných IP adries pre vytvorenie TCP/IP spojenia.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami.
Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test. - EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie Ethernet | |
|---|---|
| Komunikačné rozhranie | 10BASE-T, alebo 100BASE-TX (auto-sensing) |
| Komunikačné protokoly | ARP, UDP, TCP, ICMP, Telnet, TFTP, AutoIP, DHCP, HTTP, SNMP |
| Konektor | RJ45 |
| Kompatibilita | Ethernet: Version 2.0/IEEE 802.3 |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 3 SLAVE zariadenia, kľudový prúd max. 4,5mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 400W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči krátkodobému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, od Ethernetu >1kV |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí, pozn. platí od verzie 4 | |
| Jednosmerné napájanie (DC) | 8,5V až 36V |
| Striedavé napájanie (AC) | 8V až 26V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka pri týchto napätiach sa neodporúča | |
| Min. napájanie | 8V DC, 7,5V AC |
| Max. napájanie | 39V DC, 27V AC |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 400W |
| Spotreba | 1,5W až 2,2W. Závisí od zaťaženia M-Bus linky a komunikácie. |
| Maximálna spotreba pri skrate na M-Bus linke je 3,3W. | |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – modrá | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive/Overload – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke – LED bliká |
| indikácia preťaženia M-Bus linky – LED svieti (kľudový prúd > 7,5mA) | |
| Short – červená | indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 1kΩ) |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | 0°C až 45°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | plastová krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: výška x šírka x dĺžka | 56,5 x 17,5 x 97,5mm |
| Krytie | IP20 |
| Hmotnosť | 52g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre informačné technológie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55022 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class B |
| EN 55022 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class B |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 0,5 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 1 kV / ± 0,5 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 3 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
Koncový zákazník
Cenník pre fyzické osoby a firmy, ktoré nenakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja.
Integrátor
Cenník pre firmy, ktoré nakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja svojim zákazníkom v rámci svojej výrobnej alebo dodávateľskej činnosti.
Cenník je dostupný len pre registrovaných obchodných partnerov.
Žiadosť o registráciu.
Leták
Návody
Stručný prehľad režimov a funkcií
Návod k Web Interface-u
Vyčítací software
Excel® súbor na zber a spracovanie údajov
Návod k Excel® súboru na zber a spracovanie údajov
Nástroje Lantronix
SW aplikácia od Lantronix-u pre rozšírenú konfiguráciu prevodníkov
SW aplikácia na vytvorenie virtuálneho COM portu od Lantronix-u
Upozornenie: Lantronix Com Port Redirector nefunguje s LITE prevodníkmi. Tie používajú inú applikáciu pre tento druh funkčnosti.
Návody pre staré prevodníky
Návod (platný pre prevodníky verzie 1, 2, 3)
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom siete Ethernet.
LED indikácia
| Indikačné LED diódy | Farba | |
|---|---|---|
| Power | Indikácia pripojeného napájacieho napätia. | modrá |
| Transmit | Indikácia vysielania dát na M-Bus linke. | zelená |
| Receive/Overload | Indikačná príjmu dát a preťaženia M-Bus linky. | žltá |
| – indikácia príjmu dát na M-Bus linke – LED bliká | ||
| – indikácia preťaženia M-Bus linky – LED svieti (kľudový prúd > 7,5mA) | ||
| Short | Indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 1kΩ). | červená |
Konektory časť M-Bus
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | vstavaný |
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | vstavaný |
| ∿ | Pól napájacieho napätia. | |
| ∿ | Pól napájacieho napätia. | |
| ⏚ | Uzemnenie. | |
Konektory časť Ethernetu
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| Ethernet RJ45 | Konektor pre pripojenie Ethernetového kábla. | RJ45 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Link | Rýchlosť pripojenia 10Mbps. | oranžová |
| Rýchlosť pripojenia 100Mbps. | zelená | |
| Rx/Tx | Half-duplex | oranžová |
| Full-duplex | zelená | |










