EthMBus-3SL LITE
Komunikačný prevodník Ethernet na M-Bus
Základný ethernetový prevodník
Je určený na vzdialenú komunikáciu s M-Bus meračmi prostredníctvom počítačovej siete Ethernet v automatizácii budov, rodinných domov a podobne.
Prevodník funguje len ako transparentná brána pre prenos M-Bus správ pomocou Ethernetových protokolov TCP alebo UDP. Údaje sú poskytované len formou vyčítania cez M-Bus protokol.
Hlavné vlastnosti
M-Bus port
- Pripojenie 1 až 3 M-Bus slave zariadení.
Najčastejšie používané sú merače spotreby tepla, vody, plynu a elektrickej energie. - Prepäťová ochrana zaručujúca štandardnú odolnosť voči prepätiu.
- Prúdová ochrana proti preťaženiu a skratu na linke s LED indikáciou stavov.
Napájanie
- Široký rozsah napájacieho napätia DC 8,5-36V a AC 8-26V (platí od verzie 4).
- Ochrana proti prepätiu.
- LED indikácia napájania.
Ethernet
- TCP, UDP protokoly a SW virtuálneho COM portu.
- 10/100BASE-TX ethernet port, konektor RJ45.
Mechanická konštrukcia
- Plastová krabička s montážou na 35mm DIN lištu.
Hlavné software-ové vlastnosti
Režim transparentnej brány:
- TCP/IP spojenie režim server – možnosť viacerých spojení naraz.
- TCP/IP spojenie režim client.
- UDP spojenie v režime jeden klient, niekoľko klientov.

Software-ové funkcie
- Konfigurácia prevodníka len cez webové rozhranie.
- TCP a UDP komunikácia v režime server aj klient.
Hlavné odlišné vlastnosti voči prevodníku EthMBus-3SL SMART
- Žiadne SMART funkcie pre samostatné vyčítanie, spracovanie a poskytovanie M-Bus údajov.
- Nižšia spotreba napájania.
- Podpora viacerých spojení v režime TCP/IP server.
- Neposkytuje Telnet rozhranie pre konfiguráciu.
- Neposkytuje Logovanie Ethernetovej aktivity a chybových stavov.
- Bez možnosti nastavenia záložných IP adries pre vytvorenie TCP/IP spojenia.
Záruka kvality
- Každý prevodník prechádza počas výroby niekoľkými funkčnými elektrickými testami.
Po konečnom skompletovaní sa ešte vykonáva záverečný komunikačný test. - EMC certifikácia v akreditovanom laboratóriu.
- Kvalitný návrh a konštrukcia na základe dlhoročných praktických skúseností.
| Komunikačné rozhranie Ethernet | |
|---|---|
| Komunikačné rozhranie | 10BASE-T, alebo 100BASE-TX (auto-sensing) |
| Komunikačné protokoly | ARP, UDP, TCP, ICMP, AutoIP, DHCP, HTTP |
| Konektor | RJ45 |
| Kompatibilita | Ethernet: Version 2.0/IEEE 802.3 |
| Komunikačné rozhranie M-Bus Master | |
| Počet pripojiteľných zariadení | 1 až 3 SLAVE zariadenia, kľudový prúd max. 4,5mA |
| Prenosová rýchlosť | 300 – 9600 bps |
| Ochrany | – ochrana proti prepätiu TVS 400W |
| – elektronická ochrana pri preťažení a skrate na linke | |
| pozn. prevodník je odolný voči krátkodobému skratu na linke | |
| Galvanické oddelenie | od napájania 1kV, od Ethernetu > 1kV |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Napájanie | |
| Odporúčaný rozsah napájacích napätí (od verzie 4) | |
| Jednosmerné napájanie (DC) | 8,5V až 36V |
| Striedavé napájanie (AC ∿) | 8V až 26V |
| Maximálne limity napájacieho napätia – trvalá prevádzka sa neodporúča | |
| Min. napájanie | 8V DC, 7,5V AC ∿ |
| Max. napájanie | 39V DC, 27V AC ∿ |
| Ochrany | ochrana proti prepätiu TVS 400W |
| Spotreba | 1,2W až 1,9W. Závisí od zaťaženia M-Bus linky a komunikácie. |
| Maximálna spotreba pri skrate na M-Bus linke je 2,9W. | |
| Konektor | svorkovnica pre vodiče prierezu až 2,5mm² |
| Indikačné LED diódy | |
| Power – modrá | indikácia pripojeného napájacieho napätia |
| Transmit – zelená | indikácia vysielania dát na M-Bus linke |
| Receive/Overload – žltá | indikácia príjmu dát na M-Bus linke – LED bliká |
| indikácia preťaženia M-Bus linky – LED svieti (kľudový prúd > 7,5mA) | |
| Short – červená | indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 1kΩ) |
| Teplota | |
| Pracovný rozsah | 0°C až 45°C |
| Mechanická konštrukcia | |
| Mechanické prevedenie | plastová krabička |
| Montáž | DIN lišta 35mm |
| Rozmery: v x š x d | 56,5 x 17,5 x 97,5mm |
| Krytie | IP20 |
| Hmotnosť | 52g |
EMC kompatibilita M-Bus prevodníka bola testovaná podľa nasledujúcich noriem pre informačné technológie.
| EMC testy vyžarovania | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 55022 | Power line – CONDUCTED EMISSIONS 10/150 kHz – 30 MHz | Class B |
| EN 55022 | RADIATED EMISSIONS (Electric Field) 30 MHz – 1000 MHz | Class B |
| EMC testy odolnosti | ||
|---|---|---|
| Norma | Skúška | Úroveň |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Contact discharge | ± 4 kV |
| EN 61000-4-2 | ELECTROSTATIC DISCHARGE (ESD) – Air discharge | ± 8 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – Power line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-4 | ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST – M-Bus line | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – Power line. Common/differential mode. | ± 1 kV / ± 0,5 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Cable shielding. | ± 4 kV |
| EN 61000-4-5 | SURGE IMMUNITY – M-Bus line. Common/differential mode.* | ± 1 kV / ± 0,5 kV |
| EN 61000-4-6 | CONDUCTED DISTURBANCES, INDUCED BY RADIO-FREQUENCY FIELDS 0,15MHz – 80 MHZ. Power line and M-Bus line. | 3 V |
* test vykonaný na žiadosť výrobcu. M-Bus port prevodníka má zvýšenú odolnosť voči prepätiu. Takýto spôsob vykonania skúšky sa pri použití tieneného kábla nevyžaduje.
Koncový zákazník
Cenník pre fyzické osoby a firmy, ktoré nenakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja.
Integrátor
Cenník pre firmy, ktoré nakupujú prevodníky za účelom ďalšieho predaja svojim zákazníkom v rámci svojej výrobnej alebo dodávateľskej činnosti.
Cenník je dostupný len pre registrovaných obchodných partnerov.
Žiadosť o registráciu.
Leták
Návody
Nástroje Lantronix
Aplikácia pre vytvorenie virtuálneho sériového portu USR-VCOM
Upozornenie: Aplikácia USR-VCOM nefunguje so SMART prevodníkmi. Tie používajú inú applikáciu pre tento druh funkčnosti.
Návody pre staré prevodníky
Návod (platný pre prevodníky verzie 1, 2, 3)
Obsah
Doporučené zapojenie
Doporučené zapojenie prevodníka s M-Bus zariadeniami, napájacím zdrojom a pripojením k počítaču prostredníctvom siete Ethernet.
LED indikácia
| Indikačné LED diódy | Farba | |
|---|---|---|
| Power | Indikácia pripojeného napájacieho napätia. | modrá |
| Transmit | Indikácia vysielania dát na M-Bus linke. | zelená |
| Receive/Overload | Indikácia príjmu dát a preťaženia M-Bus linky. | žltá |
| – indikácia príjmu dát na M-Bus linke – LED bliká | ||
| – indikácia preťaženia M-Bus linky – LED svieti (kľudový prúd > 7,5mA) | ||
| Short | Indikácia skratu na M-Bus linke – svieti (R linky < 1kΩ). | červená |
Konektory časť M-Bus
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| M-Bus | Konektor pre pripojenie M-Bus linky. | vstavaný |
| Power | Konektor pre pripojenie napájacieho napätia. | vstavaný |
| ∿ | Pól napájacieho napätia. | |
| ∿ | Pól napájacieho napätia. | |
| ⏚ | Uzemnenie. | |
Konektory časť Ethernetu
| Konektor | Typ | |
|---|---|---|
| Ethernet RJ45 | Konektor pre pripojenie Ethernetového kábla. | RJ45 |
| Indikačné LED diódy | Farba | |
| Link | Stav pripojenia do ethernetovej siete. LED dióda nesvieti v prípade nedostupného pripojenia, svieti ak je pripojenie aktívne. | zelená |
| Rx/Tx | Komunikačná aktivita. LED dióda zasvieti len pri sieťovej komunikácii. | žltá |








